IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: „Галеника“ пред продажба

27.10.2017

Луксембуршката компанија „Аелиус", зад која стојат инвестициски фондови од Бразил, е речиси извесно новиот сопственик на српската фармацевтска копманија „Галеника", јавуваат српските медиуми.

 

Комисијата за продажба, како што се наведува во написите, му препорачала на Министерството за стопанство да одобри понатамошно учество во постапката на „Аелиус", а да ја дисквалификува понудата на белградската компанија „Амикус СРБ" зад која стои инвестициониот фонд „ХБМ Швајцарија".

Министерството за стопанство на Србија на почетокот од септември распиша тендер за продажба на 93,7 отсто од капиталот на „Галеника", со почетна цена од едно евро, со обврска купувачот да уплати 25 милиони евра за покривање на долговите на компанијата кон банките.

Понудата од „Аелиус" е во износ од 16 милиони евра.


Назад
 

 
 
 
back to top