IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Македонија: ГМО во сојата на „Виталиа“ и во кочански ориз

09.08.2018

Соините шницли и трошки, во кои првичните испитувања утврдиле дека содржат генетски модифицирани организми (ГМО) се на „Виталиа", а по потекло од Србија.

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија се увезени два генетски модифицирани производа – ориз и соини шницли и трошки без да бидат декларирани. На денешната прес-конференција Зоран Атанасов, директор на Агенцијата за храна и ветеринарство, соопшти дека била откриена пратка од 510 килограми соја со ГМО и дека серијата била повлечена од продажба. Количеството на оризот во кој е утврден ГМО изнесува 550 килограни и е произведен во кочанско. Сè уште се утврдува од каде потекнува семенскиот материјал за оризот.

Производите се наоѓаат под официјален надзор и се чека нивно уништување. Операторите се санкционирани со казна од 5.000 евра, додека казната за одговорното лице во фирмите изнесува 1.700 евра, вели Атанасов и додава дека за производите на „Виталиа" се чекаат резултатите од суперанализата, бидејќи операторот по закон може да побара дополнителни испитувања: Првата анализа докажа дека има присуство на генетски модифицирани организми, но по закон, операторот има право да побара и суперанализа.

Според македонското законодавство, производството на ГМО храна е забрането.


Назад
 
 
 
 
back to top