IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Македонија: Формирана асоцијација за равој на е-трговијата

12.02.2018

На иницијатива на неколку субјекти што се на различни начини поврзани со тргувањето преку интернет, деновиве беше промовирана неодамна формираната Асоцијација за електронска трговија на Македонија (АЕИТ).

Асоцијацијата, како што беше речено на промоцијата, има цел да ги поддржи интересите на компаниите за е-трговија, да придонесе за надминување на пречките за нејзиниот развој и да придонесе за проширување на знаењето за електронската трговија, вклучувајќи ги и придружните дејности и технологии.

Основачи на АЕИТ се сервисот за групно купување „Групер", Бизнис конфедерацијата на Македонија, адвокатската канцеларија „Станковиќ и Јошевска", порталот Bankarstvo.mk и друштвото за копјутерски консултантски услуги „ММ Дисоски".

Асоцијацијата ќе се занимава со лобирање, правна помош, тренинзи и истражувања и со тоа ќе се стреми да изгради поволна околина за раст на е-трговија во Македонија. Со цел заеднички да обезбедиме одржлив раст во оваа индустрија, потребен е холистички пристап и учество од сите засегнати страни, вели Нина Ангеловска, ко-сопственик и директор на сервисот за групно купување „Групер" и консултант за e-бизнис и е-трговија во „Македонски Телеком", која беше избрана за претседател на АЕИТ.

Како прв проект од своето работење, Асоцијацијата ќе изработи сеопфатна анализа за состојбата со електронската трговијата во Македонија, која ќе биде презентирана на крајот од март, заедно со програмата за работа на асоцијацијата.

Назад
 

 
 
 
back to top