IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 22.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Македонија: Фондот за иновации избра 32 проекти што ќе ги финансира

13.07.2017

Вкупно 32 од 59 проекти беа селектирани во следната фаза од четвртиот повик за финансирање на старт-ап компании и за комерцијализација на иновации на микро, мали и средни претријатија, што го распиша Фондот за иновации.

Речиси половина од претселектираните предлог-проекти се од областа на информатичките и комуникациските технологии, а застапени се и проекти од областа на маркетингот, прехранбената индустрија, производството, образованието, трговијата на големо, спортот, забава и рекреација и управувачките дејности.

Од Фондот најавуваат дека во текот на следните денови, нивни претставници ќе спроведат теренски посети кај дел од апликантите за да се сретнат со менаџментот, да се направи увид на терен и да се обезбедат дополнителни информации за проектите. Последната недела од јули, претприемачите чиишто проекти биле претселектирани, ќе може да ги претстават пред Комитетот за одобрување на инвестиции при Фондот. До 28 јули ќе бидат избрани проектите што ќе добијат финансирање, а до септември се очекува да се потпишат договорите и да се почне со имплементација на проектите.

Сите апликанти што не беа претселектирани ќе добијат препораки за подобрување на предлог-проектите од Комитетот за одобрување на инвестиции и ќе имаат можност повторно да поднесат предлог-проект на следниот отворен повик, во последниот квартал годинава, се наведува во соопштението од Фондот.

За четвртиот повик за финансирање на 15 старт-ап компании и за 10 проекти за комерцијализација на иновации на микро, мали и средни претпријатија, обезбедени се 1.450.000 евра со поддршка на Светска банка.


Назад
 

 
 
 
back to top