IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: „Феркам“ отвори претставништво во Белград

10.08.2017

Србија е следната земја на мапата на експанзија на италијанската компанија за транспорт и логистика „Феркам". Од 1 август официјално почна да работи претставништвото во Србија, компанијата-ќерка „Феркам Белград".

 

Според директорот за транспорт на „Феркам", Хансјоерг Фалер, претставништвото во Србија има големи шанси за успешно работење и пораст

Сакаме да бидеме што поблиску до нашите клиенти во Европа, а сега и кон оние што го преселија своето производство во Србија. Нашата цел е со нашата флота и со партнерските компании да им понудиме стабилни транспортни услуги од Србија и од соседните земји. Во периодот што претстои ќе бидеме фокусирани на сувоземниот сообраќај, а во периодот потоа планираме да се посветиме на интермодалниот формат железници-пат, изјави Фалер.

Спроед компанијата, на добрите резултати на претставништвото во Белград позитивно ќе влијае и договорот за слободна трговија помеѓу Србија и Русија, кој, според очекувањата, ќе им овозможи зголемен извоз на земјоделски производи и храна.

„Феркам" е основана во Италија и има вкупно 89 експозитури, со 1.900 вработени, и 3.000 вработени во системот на парнерските компании, со годишен промет од околу 700 милиони евра.


Назад
 

 
 
 
back to top