IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Европа: „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“

22.02.2018

Италијанскиот кондитор „Фереро" ќе го лансира првиот сладолед во април годинава, со што ќе го прошири портфолиото на брендот Kinder.

„Фереро" го осмислил рецептот и го дефинирал производот преку брендот Kinder, а „Унилевер" ќе го произведува и ќе биде одговорен за неговата промоција. За почеток, се планира лансирање на Kinder Bueno во корнет, Kinder на стапче и сендвич-сладолед Kinder, а подоцна ќе бидат достапни и други екстензии на производот. Слодоледот ќе биде достапен за потрошувачите во Франција, Германија, Швајцарија и во Австрија.

Жан-Батист Сантул, директор на „Фереро" – Франција, за францускиот магазин „Лез еко", изјавил дека лансирањето на сладоледот е од големо значење на компанијата, со оглед на тоа што брендот Kinder остварува 40% од вкупните приходи на компанијата во Франција.

Уште еден приоритет за „Фереро" во Франција годинава е и бизнисот во сегментот бисквити, кој на тој пазар остварува годишен приход од околу 1 милијарда долари. Намерата на компанијата е да ја забрза меѓународната продажба на белгиските премиум бисквити Delacre, кои ги презеде од „Јунајтед бискитс" во декември 2016 година.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top