IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Хрватска: Фабрис Перушко - нов вонреден доверител на „Агрокор“

01.03.2018
Трговскиот суд во Загреб, на 28 февруари годинава, на предлог од Владата на Хрватска го именува Фабрис Перушко за вонреден доверител на „Агрокор", а за негов заменик е именувана Ирена Вебер.

Станува збор за експерти кои и досега биле вклучени во работењето во концернот. Фабрис Перушко беше член на Управата на „Тисак" задолжен за финансии и реструктурирање, а Ирена Вебер беше на позицијата советничка на вонредниот доверител за несуштинските работења и за имотното портфолио. Поради ова, тие ќе можат во краток рок да го преземат водењето на постапките за вонредната управа и постигнувањето нагодба во согласност со постапките пропишани во Законот за постапка на вонредната управа во трговските друштва.

Претходно на позицијата вонреден доверител беше Анте Рамљак, кој даде неотповиклива оставка поради, како што беше истакнато, преголемиот притисок и напади врз него од Владата. Воедно, пред оставката, хрватските медиуми објавија дека неговата поранешна компанија „Тексо менаџмент" ѝ исплаќала на компанијата „Аликс партнерс" по 33.600 евра неделно за советување. Назад
 

 
 
 
back to top