IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Едно капаче – Една надеж +

08.11.2017

Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување  „Пакомак", спроведе голема хуманитарно-еколошка акција „Едно Капаче – Една Надеж+".

 

Целта на акцијата, која била реализирана со здружени сили со Министерството за животна средина и просторно планирање и со компанијата за рециклирање  „СНС Ре-пласт", била да се надминат проблемите со транспортот, складирањето и рециклирањето на собраните пластични капачиња наменети за рециклирање, како и да се најде решение за акцијата широко да се распространи.

 

„Пакомак" се погрижи за преземањето и транспортот на собраните капачиња, а „СНС Ре-пласт" ќе ги преземе и ќе ги рециклира капачињата, соопштуваат компаниите. За сметка на собраните капачиња, биле донирани три инвалидски колички во Здружението на лица со параплегија и квадриплегија „Без ограничувања".

За една инвалидска количка потребно е да се рециклираат 350.000 капачиња и „Пакомак" повикува акцијата да продолжи и граѓаните да се вклучат во селектирањето на пластичните капачиња: Сите што имаат собрано капачиња и чекаат да бидат преземени, како и новособраните, треба да ја пријават локацијата и лице за контакт на фејсбук-страницата Едно капаче - Една надеж + и на www.moepp.gov.mk.


Назад
 

 
 
 
back to top