IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

БИХ: ЕУ одобри извоз на млеко од БиХ

10.08.2018
Европската комисија ја објави одлуката со која БиХ се најде на листата на земји А и Б на кои им е дозволен извоз на сите видови млеко и млечни производи.

Министерот за надворешна трговија и економски односи на БиХ, Мирко Шаровиќ, дека стапи на сила одлуката на Европската комисија, според која компаниите од оваа земја без ограничувања може да ги пласираат млекото и млечните производи на пазарите во ЕУ.

Ова е една од најпозитивните вести и одлуки за млекарскиот сектор во БиХ и ние сме една од ретките земји која ги исполни сите услови на ЕУ и може да ги извезува сите видови млеко, истакна Шаровиќ.

Значајно за оваа одлука е што се создадени услови за извов и на млечни производи.

И досега БиХ извезуваше пастеризирано млеко во земјите на ЕУ, но голем дефицит имаше кај извозот на млечни производи. Сега се отворени вратите и за нив, додаде тој.

Вкупниот извоз на млеко и млечни производи од БиХ во 2017 година изнесуваше 38 милиони евра, но истовремено вредноста наувозот на тие производи беше значително повисока и достигна околу 72,5 милиони евра. Назад
 
 
 
 
back to top