IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

САД: Е-продажбата ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година

19.10.2017

Интернет-продажбата на мало во САД ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година, покажува прогнозата на консултантската компанија „ФТИ консалтинг".

Според прогнозите на ФТИ, до крајот на годинава се очекува тој износ да достигне до 445 милијарди долари. Интернет-продажбата ќе се зголемува со вкупна годишна стапка од 12% до 2020 година и со 9% во следната деценија, се наведува во извештајот, кој беше претставен во вторникот.

Купувањата преку интернет сочинуваат 12% од вкупната продажба на мало во САД и 50% од вкупниот пораст на продажбата во изминатата година, покажуваат резултатите од студијата. Уделот на „Амазон" се очекува дека ќе достигне до 53% до 2027 година, од 34%, колку што изнесуваше во 2016 година. Тоа значи дека уделот на интернет-гигантот ќе претставува речиси 12% од вкупната продажба на мало во САД до 2027 година, во споредба со сегашните 4%.


Назад
 

 
 
 
back to top