IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 15.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

САД: „Џенерал Милс“ го презема „Блу Бафало“ за 8 милијарди долари

27.02.2018

„Џенерал Милс", производителот на сладоледите Häagen-Dazs и на житарките Cheerios, постигна договор со производителот на храна за домашни миленици „Блу Бафало", во вредност од 8 милијарди долари.

Компанијата со седиште во Минеаполис за акција на „Блу Бафало" ќе плати 40 долари.

Одлуката за преземање на производителот на храна за домашни миленици, која е е богата со антиоксиданси, се вклопува во актуелниот тренд меѓу глобалните прехранбени гиганти, кои сè почесто се решаваат за аквизиција со помалите производители на природни и на органски производи.

Вредноста на акциите на компанијата „Блу Бафало", со седиште во државата Конектикат, минатата година се зголемила за 17%. Во претходните три години, компанијата остварила пораст на нето-продажбата за 12%, а во 2017 година, приходот достигнал до 1,3 милијарди долари.

„Џенерал Милс" е една од неколкуте глобални прехранбени компании, која се фокусира и на пазарот на производи за домашни миленици, чија вредност во САД се проценува на 30 милијарди долари.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 
 
 
 
back to top