IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 18.02.2018 || „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |  Индекси на прометот во индустријата за декември 2017  |  Вештини на преговарање со трговците  |  Успешно управување со брендот и организација на маркетингот  |  Мотивација и тимска работа во КА-менаџментот  |  Костиќ заинтересиран за дел од „Агрокор“  |  Конференција на „Тинекс“ за најава на новиот логистички центар   |  „Кока-кола ХБЦ“ забележа пораст на волуменската продажба  |  „Метро“ забележа пораст во првиот квартал  |  „Витаминка“ го купи имотот на „Брилијант“ за 7,3 милиони евра   |  Лидер – свој на своето  |  „Бел фуд“ доби одобрение за преземање на „Хугли“  |  „Нестле“ го презеде латиноамериканскиот „Терафертил“  |  Нов закон за јавни набавки - освен цената важен и квалитетот  |  Златен медал за „Попова кула“ во Јапонија  |  „Тиквеш“ ги закрои лозјата  |  „Виолета“ освојува пазари во регионот  |   ||
   

Франција: „Др. Еткер“ достави понуда до „Униевер“ за Alsa

13.02.2018

„Унилевер" соопшти дека од компанијата „Др. Еткер" добил тендерска понуда за преземање на брендот Alsa, кој ги опфаќа категориите производи за приготвување печива, торти и колачи.

Понудената вредност за трансакцијата, со која ќе биде опфатен производствениот погон во Франција, не е позната за јавноста.

Бук Руве, генерален директор на француската филијала на „Унилевер", објасни дека во контекст на глобалната стратегија и создавање одржлива вредност, категоријата производи за приготвување печива, торти и колачи, не е дел од основното портфолио на „Унилевер".

Дидие Милер, генералниот директор на „Др. Еткер", изјави дека брендот Alsa со квалитетот и со етаблираноста, совршено ќе го дополни портфолиото на компанијата.

Доколку договорот биде постигнат, ќе биде потребно и одобрување од надлежните регулаторни тела.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top