IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Црна Гора: Добивката на „Плантаже“ изнесува 2,4 милиони евра

18.07.2018
Компанијата „13. јул - Плантаже" го претстави финансискиот извештај за 2017 година, истакнувајќи дека остварената добивка за минатата година е 2,4 милиони евра, што е за 5% повеќе од 2016 година.
Според извештајот во 2017 година компанијата произвела повеќе од 14 милиони килограми винско грозје, повеќе од два милиони килограми трпезно грозје, повеќе од еден милион килограми праски, 66 тони риба и 15,5 милиони единици готов производ - вино и ракија. 

Според извршниот директор на компанијата, Верица Мараш, компанијата остварила приходи во износ од 30,5 милиони евра и во споредба со приходите од 2016 година, зголемени се за 5%. Приходите од продажбата на странските пазари изнесуваат 14,6 милиони евра и се помали за 4%, што е резултат на застојот во извозот на рускиот пазар и финансиската криза во „Агрокор".

Планираните инвестиции за 2017 година изнесуваа 9,3 милиони евра, од кои договорени се 7 милиони евра, обезбедени од инвестициски кредити. И годинава, компанијата се грижеше за вработените преку подобрување на условите за работа, едукација на вработените, социјална политика и сл. Просечната нето-заработка на постојано вработен во компанијата за годинава изнесува 649,73 евра и е на исто ниво како минатогодишната. Во компанијата постојано вработени се 658 луѓе, истакна Мараш.Назад
 
 
 
 
back to top