IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 22.02.2018 || „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |  Индекси на прометот во индустријата за декември 2017  |  Вештини на преговарање со трговците  |  Успешно управување со брендот и организација на маркетингот  |  Мотивација и тимска работа во КА-менаџментот  |  Костиќ заинтересиран за дел од „Агрокор“  |  Конференција на „Тинекс“ за најава на новиот логистички центар   |  „Кока-кола ХБЦ“ забележа пораст на волуменската продажба  |  „Метро“ забележа пораст во првиот квартал  |  „Витаминка“ го купи имотот на „Брилијант“ за 7,3 милиони евра   |   ||
   

Македонија/Австрија: Деловни средби за нови партнерства

17.11.2017

За унапредување и интензивирање на економската соработка меѓу Македонија и Австрија, Стопанската комора на Македонија и Трговското одделение на Амбасадата на Австрија организираа Македонско-австриски деловни средби.

Македонските и австриските компании ги разгледувале можностите за партнерство во производство на фотоволтаици, сирење, машински технологии на форум и на одделни средби во средата. Претставниците на австриските компании имале можност да остварат средби со претставници од повеќе од 45 македонски компании.

Според Ерика Бренем од Австриската стопанска комора, поголемиот дел од присутните австриски компании на форумот првпат се претставиле на македонскиот пазар, а тие што веќе имале инвестиции, расположени се да вложат повторно, но потребни се дополнителни обуки на работната сила во земјава. Таа истакна дека има простор за унапредување на соработката.

Очекуваме нашите компании да ги искористат можностите за високата технологија и трансферот на знаење, кое несомнено треба да го преземат од астриските, изјави Јадранка Аризанковска од Стопанската комора на Македонија.

Според податоците на Стопанската комора, Македонија и Австрија во првите девет месеци од годинава забележале негативен биланс во трговската раземена од 54,3 милиони долари. Вкупната трговска размена од јануари до септември годинава изнесувала 135,9 милиони долари, односно за 5% повеќе во однос на истиот период лани. Извозот во тој период бил 42,6 милиони долари, за 30% повеќе, а увозното салдо 96,9 милиони долари, што е намалување за 9% во споредба со истиот период минатата година.


Назад
 

 
 
 
back to top