IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Свет: Деловни резултати на „Кофола“

05.12.2017

Приходите од продажбата на „Кофола" во третиот квартал годинава се зголемиле за 3,2%, а добивката пред каматите, даноците и амортизацијата (ЕБИТДА), за 5,8%.

За девет месеци, „Кофола" ги зголемила приходите во Чешка и во Словачка за 3,6% во однос на претходната година. компанијата одлично работела и во Јадранскиот Регион, каде што приходите од продажба се зголемиле за 23,7%.

И покрај успешните резултати, вкупните приходи од продажба се намалиле за 1,3% од почетокот на годината, што се должи на битката на „Кофола" за повисоки маржи на полскиот пазар и повисоката цена на шеќерот.


Назад
 

 
 
 
back to top