IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || „Таргет“ се вклучува во ценовната војна  |  Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |   ||
   

Македонија: „ДС Смит“ со добивка од 6,4 милиони денари

12.09.2017

Компанијата за производство на амбалажа и за собирање и рециклирање на стара хартија „ДС Смит" – Македонија, првата половина годинава ја заврши со добивка од 6.419.000 денари, покажува неконсолидираниот биланс на успех објавен на Македонска берза.

Од јануари до јуни минатата година, добивката на компанијата изнесувала 4.345.000 денари.

Во тековната година остварени се вкупно приходи од продажба во износ од 317,9 милиони денари, што во однос на 2016 година претставува пораст за 11%. Вкупните  оперативи расходи изнесуваат 312,5 милиони денари и во однос на 2016 година, се зголемени за 10%. Позитивниот резултат се должи на зголемена продажба на домашниот пазар, зголеменото производство и реализација, како и на доброто менаџирање на трошоците на основните суровини и репроматеријали во производството, стои во Образложението на компанијата.


Назад
 

        
 
 
 
back to top