IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.10.2017 || Очекувајте го октомврискиот број на InStore   |  ССК прогласен за шампион за мал бизнис  |  Е-продажбата ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година  |  Наскоро „Шпар“ ќе го отвори стотиот објект во Словенија  |  „Универекспорт“ отвори сопствен дистрибутивен центар  |  Сè поголем извозот на рускиот пазар  |  „Синагога“ со значително зголемени приходи  |  Отворен логистички центар на „Воли“  |  „Кауфланд“ ги зголемува платите за 11%  |  140 години работење на „Мирна“ од Ровињ  |  „Винаг“ продаден за речиси 2 милиони евра  |  Најбитно е да имате добра идеја   |  Увоз на храна во вредност од 101 милијарда евра  |  Дрон што ќе ги полни електричните автомобили во движење  |  Детали за преземањето на „Дониа“  |  Ајварот Perustija – достапен и на домашниот пазар  |  Скопје во центарот на бизнис-настаните во ЈИЕ  |  Огромен интерес за производите на „Макпрогрес“ на „Ануга“  |  „Алибаба“ ќе инвестира 15 милијарди долари во логистика  |  Црква ќе ги враќа верниците со црковно пиво  |   ||
   

Србија: „Чипс веј“ на врвот во Европа

08.08.2017

Компанијата „Чипс веј" вгради нова опрема во линијата за снек и за флипс во фабриката во Чачак, со што го стекна статусот на производител со најголем капацитет на производството во Европа.

Во една од производствените хали на компанијата, неодамна почна да работи современа

линија за производство на снек и на флипс, со машина за обликување под притисок од производителот „Шааф", од Германија, со капацитет да произведе 1.000 килограми снек и флипс на час.

Станува збор за фантастични количества за ваков вид лесен производ и, според капацитетот, без конкуренција најголем на нашиот континент. Во договорот за набавка на опремата имаме ексклузивна одредба, според која „Шааф" е обврзан да нè извести ако друг купувач нарача поголем екструдер, изјави генералниот директор на „Чипс веј", Томислав Бајевиќ.

Во истата хала беше поставена и нова линија за производство на пуканки, со капацитет од 300 килограми на час.


Назад
 

        
 
 
 
back to top