IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

САД/Мексико: Американците се „жедни“ за Corona

19.02.2018

Две од три испиени пива во САД минатата година биле увезени од Мексико, а за Американците, најпопуларните брендови се Corona и Dos Equis.

Од Мексико биле увезени неверојатни 712 милиони галони пиво (2,7 милијарди литри) во соседна Америка, што според податоците на трговската асоцијација „Бир институт", ја прави таа земја една од најголемите светски извозници на пиво. На второто место е Холандија, со извезени 145 милиони галони (551 милион литри), по која следуваат Белгија, Канада и Германија.

Најпопуларните мексикански брендови Corona Extra и Modelo Especial за американскиот пазар ги произведува компанијата „Констелејшн брендс", а со Dos Equis и Tecate, управува единицата на „Хајнекен" – „Кваутемок Моктесума". Во третиот фискален квартал, „Констелејшн" остварила пораст на нето-продажбата за 7,8%, на 1,04 милијарди долари.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top