IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

САД: „Амазон“ ќе отвори уште шест продавници „Амазон гоу“

28.02.2018

Од „Амазон" најавуваат отворање на уште шест продавници „Амазон гоу" до крајот на годинава, по пилот-продавницата, која беше отворена во јануари годинава.

Град-кандидат за новата „безконтактна" проданица е Лос Анџелес, а одлуката била донесена по успешното работење на продавницата во Сиетл, која била отворена по едногодишно тестирање.

Според оценките на аналитичарите, новиот концепт на продавницата ја наведе индустријата да размисли за иднината на малопродажбата. Можноста за купување на производи без чекање во ред за наплата е ултимативно искуство за купувачите, особено во прехранбениот сектор и секако ќе ги преобликува очекувањата на купувачите.

Технологијата „Само излези" (Just Walk Out) на „Амазон" е резултат на петгодишен развој и долго тестирање, а најавата за отворање на нови објекти, според експертите, не е изненадување. Имајќи го предвид повратот од инвестицијата, извесно е дека трговецот нема да се ограничи само на американскиот пазар, односно се очекува продавници „Амазон гоу" да бидат отворени во урбаните центри низ целиот свет.

Извор: www.lebensmittelzeitung.net


Назад
 

 
 
 
back to top