IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || „Таргет“ се вклучува во ценовната војна  |  Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |   ||
   

САД: „Амазон“ ќе отвора второ седиште во Северна Америка

12.09.2017

Интернет-тровецот „Амазон" соопшти дека планира да отвори второ седиште во Северна Америка, во кое ќе инвестира 5 милијарди долари.

Во новиот центар на „Амазон", чијашто локација сè уште не е утврдена, ќе бидат вработени 50.000 луѓе. Трговецот бара понуди за проектот, кој го нарече HQ2 и наведе дека приоритет ќе бидат урбани средини со најмалку еден милион жители, пренесува „Волстрит журнал".

Вработените во компанијата, кои работат на повисоки раководни функции, ќе може да бираат дали со својот тим ќе бидат сместени во Сиетл, во новиот HQ2 или во двете седишта, наведуваат од компанијата.


Назад
 

        
 
 
 
back to top