IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 13.12.2017 || „Марс“ е малцински сопственик на „Кајнд“  |  Аqua Viva со две глобални признанија  |  АХВ: Не се увезени небезбедни производи на „Лакталис“  |  „Хајнекен“ гради фабрика од 85 милиони евра  |  Храната за доенчиња Celia Expert 2 повлечена од пазарот  |  „Гомекс“ отвори маркет во Бајмок  |  Тони Балажич преминува во „Панвита“  |  Во „Амазон“ работат 120.000 роботи  |  Нова фабрика на „Ла линеа верде“ до крајот на годинава  |  Основан е Клуб на извозници  |  „Теско“ претстави вина со понизок процент на алкохол  |  Незначително намалување на цените на храната во ноември  |  „Ист оф Ингланд ко-оп“ ќе продава храна со поминат рок  |  Стопиран увозот на крекери и кекси од Србија и од БИХ  |  Агенцијата „Берин“ одбележа 25 години работење  |  „Конзум“ и хрватските доставувачи со заедничка акција  |  „Бимилк“ прославува 65 години  |  Деловни резултати на „Кофола“  |  „Оркла“ ја купува „Хелт анд спортс нутришн груп“  |  Октомвриски индекси на прометот во секторот трговија  |   ||
   

САД: „Амазон“ бара 50.000 работници

03.08.2017

Американскиот гигант на тргувањето преку интернет „Амазон" објави конкурс за пополнување на 50.000 работни места, во десетте логистички центри на компанијата во САД.

Кандидатите за работа имаат можност да се пријават за неколку десетици илјади позиции со полно работно време, како и за 10.000 позиции со скратено работно време во центрите за сортирање стоки јави агенцијата Асошиејтед прес, повикувајќи се на соопштение од компанијата.

Најновиот чекор на „Амазон" се случува по недостигот на работници во логистичките центри, кој настана како резултат на големиот пораст на онлајн продажбата.

Се проценува дека ситуацијата ќе стане уште потешка на почетокот од празничната шопинг-сезона во претстојните неколку месеци.Назад
 

 
 
 
back to top