IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.10.2017 || Очекувајте го октомврискиот број на InStore   |  ССК прогласен за шампион за мал бизнис  |  Е-продажбата ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година  |  Наскоро „Шпар“ ќе го отвори стотиот објект во Словенија  |  „Универекспорт“ отвори сопствен дистрибутивен центар  |  Сè поголем извозот на рускиот пазар  |  „Синагога“ со значително зголемени приходи  |  Отворен логистички центар на „Воли“  |  „Кауфланд“ ги зголемува платите за 11%  |  140 години работење на „Мирна“ од Ровињ  |  „Винаг“ продаден за речиси 2 милиони евра  |  Најбитно е да имате добра идеја   |  Увоз на храна во вредност од 101 милијарда евра  |  Дрон што ќе ги полни електричните автомобили во движење  |  Детали за преземањето на „Дониа“  |  Ајварот Perustija – достапен и на домашниот пазар  |  Скопје во центарот на бизнис-настаните во ЈИЕ  |  Огромен интерес за производите на „Макпрогрес“ на „Ануга“  |  „Алибаба“ ќе инвестира 15 милијарди долари во логистика  |  Црква ќе ги враќа верниците со црковно пиво  |   ||
   

САД: „Амазон“ бара 50.000 работници

03.08.2017

Американскиот гигант на тргувањето преку интернет „Амазон" објави конкурс за пополнување на 50.000 работни места, во десетте логистички центри на компанијата во САД.

Кандидатите за работа имаат можност да се пријават за неколку десетици илјади позиции со полно работно време, како и за 10.000 позиции со скратено работно време во центрите за сортирање стоки јави агенцијата Асошиејтед прес, повикувајќи се на соопштение од компанијата.

Најновиот чекор на „Амазон" се случува по недостигот на работници во логистичките центри, кој настана како резултат на големиот пораст на онлајн продажбата.

Се проценува дека ситуацијата ќе стане уште потешка на почетокот од празничната шопинг-сезона во претстојните неколку месеци.Назад
 

        
 
 
 
back to top