IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: Агенцијата „Берин“ одбележа 25 години работење

06.12.2017

Агенција за интелектуална сопственост „Берин" од Скопје прослави 25 години од работењето со свеченост за вработените, колегите и гости од домашните и меѓународните институции со кои соработуваат.

 

За 25-те години работење, за резултатите што ги постигнале и за предизвиците за годините што им претстојат говореше основачнот на „Берин", проф. д-р Ѓорѓи Филипов.

Во „Берин" - Македонија денес работат 11 вработени и 15 соработници, а во „берин Интернационал" во Виена - двајца. Имавме пионерска улога, како фирма застапник која ги подготви првите меѓународни пријави од самостојна Република Македонија, по сите елементи на идустриска сопственост. Досега сме пријавиле 3.544 патенти и 4.235 трговски марки и индустриски дизајни, подвлече Филипов.

Во своето работење, агенцијата поднесла национални пријави во 32 земји, 54 меѓународни и регионални пријави, а што се однесува на трговските марки и индустрискиот дизајн, вкупно  4.235 пријави.

Ако прашате што работиме сега, ќе ви одговориме дека дејствуваме во насока на релизизација на нашата визија за следните пет години на прославата на 30 години Берин, да соопштиме дека фирмата остварува најмалку 6 мил. евра годишен вкупен приход , со 25 вработени, со евентуално два нови офиса во Европа и еден во Азија, односно, Кина, порача Филипов.

На свеченоста присуствуваа гости од Патентна писарна од Љубљана, од Агенцијата „Бенатов и партнери" од Софија, од Државниот завод за индустриска сопственост и претставници на македонскиот Сојуз на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања и на Националната асоцијација на пронајувачи.


Назад
 

 
 
 
back to top