IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 17.01.2018 || „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници  |  „Бел фуд груп“ го презема „Хугли“  |  „Фереро“ го купува американскиот кондиторски сегмент на „Нестле“  |  „Маркс & Спенсер“ го продаде бизнисот во Хонг Конг  |  „Лакталис“ повлекува 12 милиони пакувања млеко за бебиња  |  „Атлантик група“ ја презема дистрибуцијата на „Марс“  |  Пазарџиите ќе работат со лиценци  |  „Агрокор“ ја демантира продажбата на маркетите „Конзум“  |  „Нестле“ го продава кондиторскиот сегмент  |  „Кауфланд“ ќе отвори 15 супермаркети во Молдавија  |  „Волмарт“ ја зголемува платата на работниците  |  „Скопски пазар“ излегува од бизнисот со маркети  |  Тина Пухало Грладиновиќ нов директор на „К пивовари“  |  Нови инвестиции и зголемена добивка на „Витаминка“ во 2018  |  Работењето на „Агрокор“ бележи позитивни резултати  |  Diet Coke со 4 нови вкусови и со поинаков изглед  |  „Млинотест“ наскоро со нова фабрика  |  „Карлсберг БХ“ официјален дистрибутер на пивото Erdinger   |  „Молсон корс“ го купува „Аспал“  |  Пораст на продажните цени на индустриските производи во ноември  |   ||
   

Македонија: АХВ: Не се увезени небезбедни производи на „Лакталис“

12.12.2017

Агенцијата за храна и ветеринарство нема добиено известување дека на македонскиот пазар биле пласирани небезбедно млеко и млечни производи од компанијата „Лакталис", по предупредувањето од француската влада дека постои опасност дека се заразени од салмонела.

Како што соопшти Агенцијата, до нив преку системот за брзо предупредување за храна и храна за животни на Европската унија до сега не стигнало предупредување за таква опасност.

Од Агенцијата известуваат дека од почетокот на годинава досега во Македонија биле увезени 103,4 тони млеко и млечни производи на „Лакталис" со потекло од Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија и од Германија. Од објектите за производство на „Лакталис" во Франција годинава биле увезени 2,4 тони топено сирење.

Увезените производи ги поминале контролите на официјалните ветеринари на Агаенцијата во текот на увозот, при истовар и при пуштањето во промет. Во текот на ноември биле испитани мостри од сирење, производ на компанијата од фабриката во Србија, при што не било утврдено присуство на салмонела.

Инспекциските служби на Агенцијата во моментов вршат контрола кај компанијата што ги увезува производите на „Лакталис" во Република Македонија. Од Агенцијата укажуваат дека институцијата ја следи состојбата и дека навремено ќе реагираат со соодветни мерки, ако се јави потреба.


Назад
 

 
 
 
back to top