IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Македонија: „Алкалоид“ со зголемена добивка во првото полугодие

28.07.2017

„Алкалоид" во првата половина годинава оствари позитивни финансиски резултати искажани во неревидираните единечен и консолидиран биланс на успех, објавени на Македонската берза.

Остварената единечна нето-добивка од јануари до јуни 2017 година изнесувала 374.887.000 денари и во споредба со добивката од истиот период во 2016 година, бележи зголемување за 9 отсто. Остварената консолидирана нето-добивка во 2017 година, во износ од 361.750.000 денари, е за 11 отсто повисока во однос на претходната година.

Од вкупните консолидирани продажби, 61 отсто биле остварени на странските пазари, а најголем пораст бил остварен во: Унгарија (1.795 отсто), Велика Британија (1.702 отсто), Романија (52 отсто), Украина (33 отсто), Русија (24 отсто), Словенија (24 отсто), Црна Гора (17 отсто) итн.

Вкупните инвестиции на „Алкалоид" во основни средства од јануари до јуни 2017 година изнесувале 323.470.000 денари, а во истиот период биле реализирани 54 нови вработувања во земјава.


Назад
 

 
 
 
back to top