IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Европа: „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“

20.02.2018

Сестринските компании „Алди норд" и „Алди зид", кои од 1961 година работат одвоено, размислуваат за поблиска соработка при набавката и при оперативната организација.

Правното здружување на одделенијата за набавка на овие два синџира, со кое процесите на гаранција на квалитетот, маркетингот, логистиката и општествената одговорност би биле обединети, било предложено кон крајот на минатата година. Според протоколот, дополнителните модуси за соработка се возможни, но и двете страни ја исклучуваат можноста за повторно здружување во еден дисконтен синџир.

Аналитичарите оценуваат дека меѓу двата синџира, отсекогаш постоела неформална соработка, особено во сегментот набавка. Нивната потреба за поцврсто здружување во овој момент, е последица од конкурентската предност што ја оствари дисконтниот синџир „Лидл". Анализирајќи ги деловните резултати, „Алди норд" заостанува зад „Лидл" на пазарите надвор од Германија, додека „Алди зид" успеа да се избори со дисконтерот на речиси сите пазари.

Извор: www.lebensmittelzeitung.net


Назад
 

 
 
 
back to top