IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 22.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Португалија: „Алди“ и „Лидл“ најатрактивни за Португалците

06.06.2018

Дисконтните синџири „Алди" и „Лидл" се прогласени за „најдинамични и најатрактивни продавници" во Португалија во минатата година, според истражувањето на португалската бренд-асоцијација „Центромарка", во партнерство со агенцијата „Кантар ворлдпанел".

Во набљудуваниот период, како што се констатира, поголемиот дел од инвестициите на „Лидл" биле насочени кон развој на приватни трговски марки, а својата понуда „Алди" ја зацврстил со поголем број „мејнстрим" брендови.

Вкупната вредност од продажбата во трговијата со стоки за широка потрошувачка миинатата година забележала пад од 2,7%, но, од друга страна, „Лидл" и „Алди" забележале пораст од 8,9% и 28,5%.

„Алди" во Португалија работи со 60 продажни места, а неодамна го отвори својот најголем објект во земјата, на површина од 1.200 квадратни метрии. „Лидл" е присутен со 250 објекти и четири дистрибутивни центри.


Назад
 
 
 
 
back to top