IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 10.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Хрватска: Увозот на храна расте побрзо од извозот

04.10.2018
Хрватска во првите шест месеци од годинава увезе земјоделски и прехранбени производи во вредност од околу 1,78 милијарди долари, додека увозот во истиот период минатата година беше нешто помaлку од 1,49 милијарди долари.
 
Извозот, пак, за првите шест месеци од годинава е 1,07 милијарди долари, наспроти 0,91 милијарди долари во истиот период лани. Поради побрзиот раст на увозот на прехранбени производи од нивниот извоз, се зголеми кусокот во размената на тие производи со странство, и тоа од 575 милиони долари на 704 милиони долари.

Хрватска најмногу извезува чоколада и други производи со какао, риба и цигари. Најмногу увезува свинско месо, леб и пекарски производи, како и мешавини за прехрана на животни.  Назад
 
 
 
 
back to top