IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Хрватска: Продолжување на проектот „Кауфланд“ - училиште за овошје и зеленчук

06.06.2018
Бидејќи „Кафланд" одлучи за секое дете да донира по 200 грама овошје и зеленчук до крајот на учебната 2017/2018 година, вкупната донација на овој трговски синџир изнесува 90 тони.
„Кауфланд" - училиште за овошје и зеленчук е проект кој се спроведува од септември минатата година. Минатата година за 24 основни училишта беа обезбедени бесплатни донации на свежо овошје и зеленчук, доставувани секоја недела, до крајот на училишната година. 

Бидејќи трговскиот синџир одлучи за секое дете да обезбеди по 200 грама овошје и зеленчук до крајот на учебната 2017/2018 година, вкупната донација изнесува 90 тони.

Поради успешноста проектот ќе продолжи да се реализира, така што секоја деловна единица на „Кауфланд" во Хрватска ќе има партнерско училиште каде до крајот на идната година ќе донира вкупно 150 тони овошје и зеленчук.

Годнава имавме полни раце работа. Ни пристигнаа 90 пријави кои требаше да се евалуираат. Целиот наш тим беше вклучен и многу сме задоволни што се пријавија толку голем број училишта. Горди сме што може да кажеме дека идната година ќе имаме 38 „Кауфланд" - училишта за овошје и зеленчук, каде секоја недела ќе донираме свежо овошје и зеленчук, објасни раководителот за корпоративни комуникации Марија Франиќ.Назад
 
 
 
 
back to top