Hashtag: 'извоз'
Регион

БиХ доби дозвола да извезува јајца во ЕУ

15 јул 2019
Извозот на јајца е уште еден успех за целата прехранбена индустрија на БиХ.
Македонија

Македонија е на 28 место во извозот на вино

08 јул 2019
Лидер е Франција со извоз од 11 милијарди долари или 29,5% учество во вкупниот извоз во светски рамки
Македонија

Трговските претпријатија се меѓу најголемите учесници во стоковната размена

12 јун 2019
Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во 2017 година 90,4 отсто од вкупната стоковна размена е направена во овие два...
Македонија

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска со своите географски називи

10 јун 2019
Хрватска е втора извозна дестинација за вино во шише од Македонија
Регион

Хрватска двојно го зголеми извозот на јајца

17 апр 2019
И покрај падот на производството во 2017 година, извозот лани забележа позитивни трендови
Работење

Растителни масла: Можности за извоз на европскиот пазар

17 апр 2019
Европа е најголемиот увозник на растителни масла од целиот свет и е важна порта за глобалните дистрибутивни мрежи. Профилот на европски...
Регион

Хрватите ќе извезуваат млеко и млечни производи во Кина

16 апр 2019
Извозот на трајни млечни производи на кинескиот пазар е значајна деловна можност за нас, бидејќи и сега 17 отсто од волуменот на...
Македонија

Производите на „Виталиа“ стигнаа до Саудиска Арабија

10 апр 2019
Најголем интерес има за премиум баровите и за спортските барови
Регион

Грција руши рекорди со извозот на маслиново масло

09 апр 2019
Најголем увозник на грчка храна во 2018 година беше Италија
Македонија

Македонија извезува 3 милиони литри минерална вода, а увезува 22 милиони литри

25 мар 2019
Во државава вкупно се произведуваат околу 737 милиони литри вода
Актуелно

Мислења и коментари: Интернационализирање на македонските компании

22 мар 2019
Според податоците од Државниот завод за статистика во Македонија, само 3.500 компании извезуваат, а тоа е околу 5% од вкупниот број активни...
Македонија

Бешлиев: Нема проблеми при извозот во Русија

18 мар 2019
Руски увозник испратил до својот партнер во земјава предупредување дека е можно руските фитосанитарни служби да реагираат за...
прикажани (од 1 до 12) од вкупно: 22 | следни