IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 22.06.2018 || „Крафт-Хајнц“ го продава Complan?  |  Отворена е 100. „Бипа“  |  „Кока-кола“ го проширува погонот во Унгарија  |  „Прилепска пиварница“ донира за Центрите за аутизам  |  „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“  |  „НТ Болеро“ отвори погон за преработка на овошје во Топола  |  „Шпар“ го отвори првиот супермаркет во Малта  |  Нови можности за квалитетните македонските вина   |  „Мегле“ почнува со дигитален процес на откуп  |  „Млекара Здравје“ се закити со 5 златни ѕвезди   |  „Нектар“ со линија за иновативни пакувања  |  „Слатка куќа“ на улица Македонија  |  „Тинекс“ со поддршка за ранливите групи  |  Tip of the Week® на англиски јазик  |  „Барила“ ќе вложи милијарда евра за одржливо работење  |  „Теско“ ја објави добивката од приватните марки  |  Успешно одржан првиот FMCG-самит во Љубљана  |  Најдобар HR менаџер e Eлизабета Мирчевска  |  „Генеза“ отвори нов погон  |  Попусти за корисниците на „Амазон прајм“ во „Хол фудс“  |   ||
   

Сјај во куќата

19.04.2013
Секојдневно ги употребуваме за перење алишта или миење садови, за одржување на кујнската површина, за одбивање на инсектите или за сјај на чевлите. Верна поддршка се на секое домаќинство и речиси нема место во кое нема да најдете производи што припаѓаат на некој од категоријата средства за домашна хигиена.

Во овој број ви ја претставуваме глобалната слика на овој пазар, како и преглед и прогноза на порастот на територијата на земјите од поранешниот ју-регион.

Дефиниција на категоријата средства за домашна хигиена

Одржување површини – Сегмент на повеќенаменски производи за одржување на кујната, бањата, рерните, прозорците/стаклата, подните површини, средства за прочистување и отпушување на цевките, антисептички производи и крпи. 

Освежувачи на воздухот – Мирисни ноти во спреј, електрични, течни и освежувачи во гел, мирисливи свеќи и освежувачи на воздухот во автомобилот.

Избелувачи – Производи на база на хлор за потребите при одржување на хигиената во домаќинството. Во овој сегмент спаѓаат и избелувачите на алишта.

Миење садови – Производи за рачно и машинско миење садови и адитиви.

Инсектициди за домаќинство – Електрични и инсектициди во спреј, стапици.
 
Перење текстил – Детергенти, прашоци, омекнувачи за алишта и средства за одржување на теписите.

Кремови и заштитни слоеви – Производи за премачкување на обувките, подовите, мебелот и металните површини.

Хигиена на тоалетот – Течни производи или производи во прав и таблети за санитација и одржување на тоалетните површини.
Прочитајте повеќе во печатеното и електронското издание на InStore бр.6

 
 
 
 
back to top