IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Горан Теменугов: Скриени долгови за јавни проблеми

15.06.2017

Откривањето на вистинските состојби е приоритет над приоритетите. Колку и да боли вистината. Но, јасно е дека тоа нема да биде оправдување пред граѓаните за да не се спроведе ветеното.

Пишува: Горан Теменугов, новинар

Се случи и тоа. По речиси цели 11 години, се промени власта во Македонија. Освен политичките предизвици, новата Влада ќе треба да преземе сериозни економски чекори. Иако СДСМ е на власт само една недела (текстот е пишуван на 6 јуни 2017 година), се наѕираат првите сериозни проблеми.

При исплатата на пензиите, беше објавена и информацијата дека се исплатени и студентските стипендии за последните пет месеци. Ова значи дека од почетокот на годината па сè до формирањето на новата Влада, не се исплатиле со закон предвидените два милиони евра на стипендистите. Тревога од прв ред, иако од Министерството за финансии премолчија дека нивните претходници не си ја завршиле обврската. Иако некој ќе рече „што се два милиони евра за таква „грандиозна" економија како македонската, која со години реди само успеси", загрижува и информацијата дека претходната влада забрзано исплаќаше налози кои со месеци и со години беа во фиоките на министерствата и не беа доставувани за наплата. За фирмите ова е добро, но се отвора централното прашање кое со години се обидуваме да го одговориме: колкави се овие скриени долгови што не ги знаеме и дали тие ќе може сериозно да ја загрозат економската стабилност на државата?

Затоа новата постава на Министерството за финансии е пред сериозен предизвик. Прво, да ја одржува тековната работа, за што требаат пари. Второ, да ги спроведува ветувањата од пред изборите. Секако, и за тоа требаат пари. И трето, да ги открие вистинските состојби во економијата и во финансиите. Првите две не можат да се реализираат без третото.

Во моментов, пак, според премиерот Зоран Заев, наместо 130 милиони евра во буџетот кои ги најави ексминистерот за финансии Кирил Миноски, има само шест милиони, и скриен долг од над милијарда евра што не е фактуриран. Едноставно, компаниите бидејќи знаеле кога ќе ги добијат парите за сработеното, не доставувале фактури за кои мораат веднаш да го платат данокот на додадена вредност.

Затоа, откривањето на вистинските состојби е приоритет над приоритетите. Колку и да боли вистината. Но, јасно е дека тоа нема да биде оправдување пред граѓаните за да не се спроведе ветеното.

СДСМ има само еден адут – сериозни реформи. И тоа во сите сфери на животот. А поради ограниченоста на својата политичка моќ, која произлегува од тесното парламентарно мнозинство, тоа ќе биде исклучително тешко.

Поради ова, освен економските мерки, клучно е воведувањето транспарентност и отчетност. Мора да се прекине со законот на молчење или „Омерта" која владееше изминатава деценија. Мора министерството прво да соопшти што наследи, а потоа редовно да информира за тековните мерки и трошења. Ова би било добар старт на едно владеење.

А дека СДСМ ќе има проблеми и во првите сто дена од владеењето, на тоа упатуваат неколку показатели. Првиот, кој доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, е тврдењето дека владеењето на СДСМ ќе биде кратко, што го поткрепуваат со фактот дека СДСМ и коалицијата имаат многу тесно мнозинство во Собранието или само 62 пратеника од 120. Второ, во моментов силно оружје на ВМРО-ДПМНЕ е финансиската моќ, контролата на некои од најгледаните медиуми, како и поделеноста на општеството и партизираниот апарат што го инсталираа во последниве 11 години.

СДСМ, пак, има само еден адут. Тоа се сериозни реформи. И тоа во сите сфери на животот. А поради ограниченоста на својата политичка моќ, која произлегува од тесното парламентарно мнозинство, тоа ќе биде исклучително тешко. На прв поглед сизифовски.

Како и да е, следува интересен период во кој ќе има „разголување" на многу митови градени минативе години, но ќе видиме и кој од каков ков е. Едноставно, ќе биде интересно во периодот кој следува.


 
 
 
 
back to top